Diskuze o chovu

sezóna 2016/2017

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1537 od chocholousmartin
sezóna 2016/2017 vytvořil uživatel chocholousmartin
Zdravím kolegové,
sezóna je v plném proudu nebo alespon pro většinu z nás..... Tak jak se chov daří??
Já letos měl trochu obavy, že velké změny, které jsem před sezónou mezi chovnými jedinci provedl budou mít vliv na odchov.....Ale musím zatím říct, že to mu tak není....cca 90 mladých odstavených. Daří se i odchov u ptáků, u kterých jsem "zázrak" nečekal. A "zázrak" se stal ;) Mám tu i několik jedinců, u kterých vím, že byly odchovany pod chuvičkami....ale už několikrát jsem se přesvědčil, že to není úplně podstatne... dokonce 1 taková to samice je máma k pohledání!!! od které by se mohli jiné učit.
Takže za mě spokojenost.....
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1540 od chocholousjiri
Odpověděl chocholousjiri pro téma sezóna 2016/2017
Zdravim, tak se taky pridam s hodnocenim probihajici sezony ikdyz bojim se ze to bude vypadat jako ze se bratri Chocholousove chlubi jak jim to pekne jde zase letos :-)
Takze prekvapive letos zatim povedena sezona u me. Mam 60 odstavenych mladych cca 20 v budkach a jeste 10 samic ceka na hnizdeni a ja se uz tesim ze snad letos uz taky budu mit vetsi a lepsi prostory jelikoz uz se dost tisnim v tom mojem krcalku a klece jsou vsude kde je to mozne a snad i nemozne. Tesim se z toho ze letos vypadaji odchovy lepsi nez tomu bylo loni ale jsem si vedom ze musim jeste hodne zabrat abych se dotahl na spicku.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět - 7 roků 3 měsíců zpět #1541 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma sezóna 2016/2017
Zdravím kamarádi.
Také přispěji. U mne je sezóna asi v polovině nebo mírně za ní. Mám odstaveno asi 30 mláďat, několik jich je ještě na hnízdech, něco sedí nebo snáší. Bohužel od párů, od kterých bych mláďata potřeboval, tak je nemám nebo jen velmi málo. Provádím v letošním roce také jeden experiment a to také stojí nějaké to hnízdo. V neposlední řadě jsem výrazně přibral a to je, při velikosti chovných místnůstek, velký problém. Podařilo se mi shodit několik budek se snůškami a kupodivu vždy plnými. Shrnuto - spokojenost.
K velikosti vajíček. I když to není stoprocentní, tak ve většině případů je spojitost velké vajíčko - silné mládě. Podobně je tomu i u samic. Zde platí velká samice = velká, robustní mláďata, která ale nemusí být ideální v typu - opět není to pravidlem. Takže za mne, velká vajíčka jsou v chovu plusem z pohledu velikosti odchovaných mláďat.
Ještě bych připojil pár postřehů ke šlechtění. To je sice uvedeno na jiném vláknu, ale napíši to sem, abych nemusel přeskakovat.
Způsobů šlechtění, tedy plemenářské práce je celá řada. Chtělo by se napsat co chovatel, to jedinečný způsob šlechtění. Ono to ale tak úplně není, způsobů je ovšem několik.
Ve svém chovu se snažím o vytvoření linie. To považuji za základ. Pokud se podaří vytvořit a ze střednědobého hlediska udržet solidní linii, pak není nezbytné doplňovat chov nějak překotně. Také to chovateli dává volnost v tom, že může počkat a vybrat si tak pouze kvalitní ptáky a nemusí doplňovat i takové jedince, kteří pro linii nebudou velkým přínosem.
Tato práce je ale dlouhodobá, v řádu let. Ostatně na výsledcích Guldí ligy, které moji ptáci vykazují, je vidět, že jsem v podstatě stále na začátku. Navíc věk a zdravotní stav mě nutí k výrazné redukci chovu ptáků. Ta proběhne po této sezóně a dotkne se pochopitelně i AG. Ponechám si v podstatě pouze tento druh a také ve výrazně menším počtu párů. To má jeden příznivý efekt. Vyberu pouze to nejlepší, co v chovu bude.
V současné době mám celkově dvě linie. Jednu táhnu již devátý rok a její počátek je u ptáků holandského typu. Ti pocházeli od p. Jensena. Druhá linie vzniká na základě linie první, která už má svůj zenit za sebou a pozvolna do ní přidávám ptáky italského typu. Nedávno jsem o tom hovořil s Jožkou Simanem, myslím o jednotlivých typech AG v Evropě, a oba jsme dospěli k závěru, že rozdíly mezi jednotlivými typy ( holandský, italský, španělský apod.) se postupně smazávají. Nová linie má několik ˇpředností, ale i řadu nedostatků. Tak to ale bývá. Nicméně je vidět, že se již usazuje a ptáci z ní působí "jednolitějším"
dojmem. Pochopitelně včetně vad. Pro letošní rok jsem si dal za úkol vyzkoušet základ pro linii další, která nebude v příbuzenském poměru ani k jedné z předchozích linií. Přivezl jsem ptáky z Holandska, z jednoho chovu a zkouším je dát na sebe. V současné době začínají sedět, takže pokud bude snůška oplozená, byla by určitá naděje na něco nového. Ale to je předčasná úvaha. Pokud by mi můj záměr vyšel, pak bych mohl touto linií oživit to, co mám v chovu. A opět přes původní linii od Jensenů. To ale za předpokladu, že ptáci budou mít parametry alespoň pro VD. Linie udržuji párováním polosourozenců nebo mladých ptáků se strýcem či tetou. Vždy ale pouze jednou a pak vracím na nové ptáky "italské" linie. U ní jsem letos dospěl do F3, tedy do generace, kde by již mělo být vidět, zda je úspěšná nebo ne. Je to běh na dlouhou trať a nevím, zda jej stačím doběhnout, ale za pokus to stojí. Přeji chovu zdar. M. Vít
Poslední změna: 7 roků 3 měsíců zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1542 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma sezóna 2016/2017
Ahoj Michale,
zase pěkné čtení, které ma hlavu a patu ;)
Také jsem letos vsadil na experiment, který ale zatím negativa nemá, za což jsem rád.
Hodně jsem slyšel, že ideální je vzít kvalitního a potencionálního zakladatele linie a napářit ho třeba s 3 samicemi a počkat na výsledek....zda je schopný přenést to dobré na mladata nebo ne, nebo li širší pohled na jeho potenciál ( at už negativní či pozitivní)...jestli to tak jde nazvat ;) Ale kdo tohle někdy zkusil? nebo ve větší míře? Přišlo mi to jako jedna teorie.....
Tak jsem to letos zkusil! Vybral jsem jen několik z mého pohledu "kvalitních" samců a k ním samice. Sezóna není u konce, ale zatím to vychází....mé obavy co udělá až pár který odchovává a k samici dám na druhé hnízdo jiného samce a naopak, se nenaplnili. Ani problém, že by trvalo déle než si nově vznikly pár "sedne" a nebudou neoplozená vejce či nekrmili mladé tu není.
At už bude výsledek jakýkoliv, budu mít minimálně "ušetřenou" práci, která by mi trvala jinak mnoho let, než bych zjistil, že zakladatel mého chovu" byl k ničemu" a naopak.
Např. už ted vím, že již zminovaný samec červenohlavý....tak jeho potomstvo je jedno jako druhé, i když mají jinou matku...je vyrovnané. Jak dobře či špatně vyrovnané, ale budeme vědět po přepeření a výstavě ;) Z mého pohledu mezi odstavenými mládaty vyčnívají....tak uvidíme.....
Ale pak tu mám zase jiného samce, který má odchov naprosto rozdílný a dost nevyrovnaný .... Uvidíme, ještě není sezóna u konce......
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1543 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma sezóna 2016/2017
Ahoj Martine.
Používám také jednoho samce na více samic. Pokud se mi to pozdává, spojuji pak do párů polosourozence. Jak jsem psal pouze jednou a další mláďata, pokud si myslím, že mají cenu páruji na vzdálenější příbuzné - někdy v druhé předchozí generaci, jindy třeba až ve 4. Takhle jsem si postavil svoji první linii, která dávala docela slušné ptáky, ale již se téměř "vyčerpala". To ale časem potká téměř každou linii, tahle vydržela 8,5 roku. Její zbytky využívám jako "nosiče", především samice, které jsou relativně velké, mají slušnou barvu hlavy a především jsou vyrovnané. V letošním roce už mám F3 linie nové. Tu původní označuji pracovně jako "holandskou" protože pochází ze dvou ptáků z Nizozemí. V současné době pracuji s hlavní linií, pracovně nazvanou italská, většina jejich zakladatelů pochází z Itálie, ze dvou chovů. Nicméně její ustálení trvalo a ještě bude trvat déle, protože na jejím vzniku se podílelo více jedinců. Ty jsem pároval s nejlepšími ptáky původní linie a pak měla následovat tvrdá selekce. Vzhledem k potřebě většího počtu párů jsem v selekci polevil a to se projevilo ve dvou ročnících odchovu 2014 a 2015. V loňském roce se již začínala formovat a tak uvidím letos. Z posledního spojení původní x původní / italská mám odstaveny 4 mláďata a zdá se, že dvě budou slušná. Tím jsem si odzkoušel i zpětnou vazbu na původní chov. Z novější genetické informace tady mám zatím 7 slušných černohlavých mláďat. U mladých ptáků z Holandska, Německa, Slovenska a svých nemám zatím nic, tam začínám teď. U loňských Holanďanů je teď 6 vajíček, snad sednou. Pokud by se tak stalo a případná mláďata by byla slušná, měl bych na jeden až dva roky pokoj, protože by šlo tyto ptáky pustit do současné linie. Nikde ale není psáno, že se budou projevovat jako zlepšovatelé - to se musí odzkoušet.
Podle mého názoru je plemenářská práce o přesné evidenci, trpělivosti, invenci a velké dávce štěstí.
Ještě k mému experimentu. Ten se týká aplikace některých biologicky aktivních látek a sledování jejich účinku. To znamená pravidelné rušení hnízdění na které několik párů reagovalo tak, že bylo hnízdo ztraceno. Ale zase mám nějaké nové poznatky, které příští rok zkusím ověřit a když to bude sedět, tak i zveřejním.
Zatím. M

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1544 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma sezóna 2016/2017
Ahoj Michale,
přesně s tímto cílem jsem do letošní sezóny šel...založit alespon 2 linie s kterými budu moct pracovat dlouhodobě....proto i tato technologie chovu. Pokud se mi to padaří a vyberu je, počítám v príštím roce se spojením polobratru a polosester, či případně otec, dcera... Potud mi to dává celkem smysl, ale uplně mi nebylo jasné jak F3 ? Pokud zde přidám "cizou krev" nebudu opět na začátku? To byla otázka na kterou jsem si nebyl uplně jistý s odpovědi... ;) ;)Každá linie přeci jen nese jiné "informace", typ, velikost, potažmo i barvu ?
Šlechtění je o veeeeeeliké trpělivosti, štěstí, penězích a času....v tom se naprosto shodneme ;) a pokazit se to dá během chvíle...ale i přes to vše do toho jdeme :cheer:
M.CH.
P.S.: Dneska dostali colorie budky, tak mi drž palce :cheer: :cheer:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.509 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka