Chloebia gouldiae (Gould, 1844)
- Synonyma : amadina nádherná, amada nádherná, amada Gouldové,
- Anglický název: Gouldian Finch
- Německý název: Gouldamadine
Velikost :
- délka 125-140 mm
- křídlo 60-69 mm
- ocas 60-75 mm
- hmotnost 14 – 15, 5 g
Zbarvení :
Existují tři typy ptáků, kteří se liší pouze vybarvením hlavy – červenohlavý, černohlavý a žlutohlavý (oranžovohlavý).
Samec
má hlavu červenou, ohraničenou černým a modrým páskem. Brada je černá. Záda a křídla zelená. Kostřec modrý.Vrchní ocasní pera černá, prostřední jsou prodloužená. Prsa jsou fialová. Spodina žlutá, okolí rekta je bílé. Zobák světlý s barevnou špičkou. Červená je u červenohlavých a černohlavých, žlutá u žlutohlavých (viz. závěr). Popis samce odpovídá i žlutohlavé barevné varietě, kde maska není červená, ale oranžově žlutá. U černohlavé variety chybí černý pásek, který ohraničuje masku. Je to logické, protože sama maska je černá.
Samice
je zbarvena podobně, ale všechny barvy jsou mdlé, nevýrazné a světlejší. U červenohlavých samic bývá v masce rozšířena černá nebo červenočerná barva. Není to vždy pravidlem a i dnes existují v Evropě kmeny samic, kde je maska čistě červená. Zobák samic které jsou připraveny k hnízdění zčerná - jeho špička (ani to nemusí být pravidlem).
Mláďata
jsou zbarvena svrchu šedozeleně, spodina je hnědavě šedá. Zobák je černý, spodní polovina je u kořene masové barvy. Prsa mají mírně tmavší odstín. Boky mají lehký žlutý nádech. Mladí ptáci amadin Gouldové přepeřují dosti dlouho.Většina mláďat přepeří ve stáří 4-6 měsíců. Proto je dobré, při jejich odstavování od rodičů, mladým ptákům vytrhnout několik pírek na prsou. Tato jim celkem rychle dorostou a chovatel zná mnohem dříve poměr pohlaví u svých odchovů.
Jak již bylo uvedeno v přírodě se tento druh vyskytuje ve třech uvedených barevných variantách. Není zcela jednoznačné, zda se jedná o barevné varianty nebo poddruhy. Ale se vší pravděpodobností jde pouze o barevné aberace. Ještě na počátku 20. století byly tyto tři barevné varianty považovány za samostatné druhy. Později se o červeno a černohlavé variantě uvažovalo jako o subspeciích a o žlutohlavé formě, jako o jedincích, se ztrátou schopnosti tvorby červeného barviva. Tento názor, ač byl několikrát zpochybňován se i dnes zdá být správným.
[widgetkit id=2]