Zelené krmivo
Je velmi vhodným krmným doplňkem a zároveň zdrojem některých látek (vitaminy, minerálie, chlorofyl apod. ), které organismus potřebuje. Tyto látky pak jsou zastoupeny v přirozených koncentracích a kombinacích, které se pouze obtížně synteticky nahrazují, jako celek. Na druhou stranu zde existují i různá nebezpečí – otravy jedovatými bylinami, které se přimíchaly do běžných rostlin, zavlečení některých invazních nebo infekčních onemocnění apod. Těchto nebezpečí se ale zkušenější chovatel celkem lehce vyvaruje, nebo je alespoň sníží na minimum. Zelené krmivo je cenným doplňkem, kterého ale podáváme vždy pouze omezené množství. Při větších dávkách se mohou objevit průjmy, které oslabují organismus (dehydratace) a ve svém důsledku pak mohou napomoci vzniku některých onemocnění i závažnějšího charakteru. V poslední době se objevily i názory, které podávání zeleného krmiva zcela odmítají (západní Evropa - Německo). Je to svým způsobem druhý pól názorové roviny, kdy prvním pólem je víra v téměř samospasitelnost jeho podávání. Budeme se tedy držet zlaté střední cesty, podávání rozumného množství zeleného krmiva. S alespoň základními druhy se seznámíme.
Ptačinec žabinec (Stellaria media)
Je plevelná rostlina, která roste především na vlhčích místech. Má poléhavou až plazivou lodyhu kvete bíle. Guldy jej konzumují velmi rádi, protože má křehkou strukturu, jak listů, tak i lodyh. Zkrmujeme jej celý, například zavěšený do drátů klece, kdy jej ptáci s oblibou otrhávají nebo drobně nasekaný a to jak samostatně, tak i jako přísadu suchých vaječných směsí, které jím zároveň vlhčíme.
Dále lze používat s úspěchem tyto zelené části rostlin :
- smetánka lékařská (Taraxacum officinale)
- kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
- jitrocel (Plantago)
- tolice vojtěška (Medicago sativa)
- salát
- čínské zelí.
Zelené krmivo v době vegetačního klidu
V tomto období existují pouze omezené zdroje zeleného krmiva (salát, čínské zelí). Nicméně každý chovatel si může vypomoci například pěstováním obilovin (nejvhodnější je pšenice nebo ječmen) doma v plastovkách. Postačí substrát, osivo a občasná zálivka. Pokud svoje „políčko“ umístíme do blízkosti zdroje tepla, již velmi brzy můžeme sklízet. Obiloviny mají krátkou vegetační dobu , kterou zvýšenou teplotou ještě zkracujeme. Výnos není velký, ale lze jej realizovat i několikrát po sobě, protože tyto plodiny velice dobře obrůstají. Je také možné plastovku se vzešlým osením umístit přímo do klece a ptáci již „provádějí sklizeň“ samostatně. Určit obecně dobu od „zasetí do sklizně“ je velice problematické, protože záleží na prostředí, ve kterém máme naše hospodářství umístěno – teplota, vlhkost, zálivka, délka osvitu apod. Při běžné pokojové teplotě tato doba rozhodně nepřesáhne 10-14 dnů. V tu dobu bývá osení již tak vzrostlé, že může poskytnout zelenou hmotu. Důležité je umístit výsevek u zdroje světla (okno), aby mohlo dojít k syntéze chlorofylu (fotosyntéze).
Sušená mořská řasa (Spirulina, Chlorella).
Ovoce
Hruška
Je vhodným ovocem pro guldy. Ty je také velmi dobře berou. Podáváme nejčastěji rozkrojenou na polovinu, aby ji ptáci mohli vyzobávat.
Kivi
Vhodné doplňkové krmivo s vyšším obsahem vitaminu C. Podáváme nejčastěji nakrájené na plátky, které ptáci vyzobávají.
Zelenina
Okurka
Je ptáky velmi oblíbeným doplňkovým krmivem, ze kterého ptáci rádi vybírají dužinu a někdy i semínka. Podáváme ji nakrájenou na plátky.
Cuketa
Je, podobně jako okurka, ptáky celkem oblíbená. Podáváme ji také stejným způsobem jako okurku. Okurka i cuketa jsou dobrým krmivem, například po dobu transportu, kdy je omezen přísun vody. Obsahově jsou zdrojem i jiných látek (organických kyselin apod. ).
Mrkev
Je pravděpodobně nejpoužívanějším druhem zeleniny v chovu guld. Podává se nejčastěji strouhaná jako součást vaječných směsí, které zároveň zvlhčuje. Je dobrým zdrojem některých látek, především karotenů (provitaminy vitaminu A), ale i dalších biologicky aktivních látek. Dříve se podávala také pro zlepšení červené barvy opeření, na kterou působí právě karoteny. Ty se dnes vyrábějí synteticky, ale častěji se používá jiný typ barviva –cantaxanthin, který ale v chovu guld nemá praktický význam.