Krmné doplňky

Písek.

Je nepostradatelným doplňkem krmné dávky. V trávicí trubici (svalnatém žaludku) napomáhá k rozmělňování potravy a tím i k dobrému trávení. V současné době je trh s potřebami pro chovatele ptáků spíše přesycen a proto není problémem zajistit si pro své chovance kvalitní výrobek tohoto druhu. Na trhu (mám na mysli evropský trh) je mnoho druhů balených písků, od 200g do 25 kg. Od běžných bílých křemičitých písků až po červené australské (připomínají antuku). Tyto druhy výrobků (barevné) jsou ale určeny spíše pro domácí mazlíčky, kde jde více o estetické cítění jejich majitelů. Pro potřeby chovatelů astrildovitých ptáků postačí klasický (bílý) křemičitý písek, jemnější kalibrace. Může být doplněn o drcené ulity (zdroj minerálií) nebo o dřevěné uhlí. Zásadním požadavkem je čistota písku. Tedy přesněji absence nevhodných příměsí (prach, zbytky exkrementů zvířat apod. ). Tato kritéria výrobky od renomovaných firem splňují. Pokud chovatel nechce nebo nemůže investovat do takového výrobku, lze doporučit bílý, sklářský písek, který se zpracovává při velmi vysokých teplotách a následně je znovu granulován. Lze jej doplnit o minerální látky (Vitamix, drcené vaječné skořápky apod. ) i o drcené dřevěné uhlí. Nevhodný je naopak běžný písek, který může být znečištěn exkrementy zvířat (psů, koček, myší), prachem, chemickými látkami apod. Často se pak stává vstupním prostorem pro přenosná onemocnění. Pokud jej chovatel musí z nějakého důvodu použít, je dobré provést jeho sterilizaci vyžíháním plamenem nebo umístěním v troubě při teplotě nad 100°C (120-150°C), na dobu asi 30 minut. Jde ale vždy o náhradní řešení. Písek v klecích a voliérách umisťujeme tak, aby nemohl být znečišťován trusem ptáků. Písek by měl být k dispozici nepřetržitě.

Drcené lastury nebo skořápky.

thumb gritJsou dobrým zdrojem minerálních látek (Ca). Pokud chovatel používá písek od renomovaných výrobců, nemusí se tímto problémem zabývat, protože drcené ulity jsou již součástí výrobku. Vaječné skořápky lze také používat. Musíme si je ale upravit. První fází je jejich vyprání, které by mělo následovat rychle po použití vajíček, aby na zbytcích obsahu, ulpěného na skořápkách, nedošlo k hnilobným procesům. Po oprání skořápky sterilizujeme (podobně, jako u písku) a sterilizované nadrtíme nebo rozemeleme. Když si ale chovatel spočítá čas, spotřebu práce a energie na jedné straně a cenu již hotového písku od slušné firmy na straně druhé, dospěje k názoru, že je vhodnější a jednodušší zainvestovat a uvedený výrobek zakoupit.

Dřevěné uhlí.

Je vhodným a potřebným doplňkem. Ptáci jej potřebují k odstranění některých škodlivin vznikajících v alimentárním ústrojí (metabolické odpady). Opět u slušných výrobků bývá mícháno do písku. Jinak lze rozdrtit běžně nabízené dřevěné uhlí a do písku je doplnit. Je možné použít i živočišné uhlí.

Sépiová kost.

thumb sepiePod tímto názvem je zahrnuta jak přírodní sépiová kost, tak i různé umělé náhražky(sádro-písko-vápenaté). Dnes se již klasická sépiová kost nepoužívá tak často. Mimo obsahu vápníku, pro který byla podávána, obsahuje i řadu dalších minerálií, ne vždy potřebných a vhodných pro astrildovité ptáky. Například Rudolf Vít ve své knize doporučuje sépiovou kost před použitím nechat vymáčet. Tím se vyplaví alespoň část nepotřebných minerálií. Umělé náhražky sépiových kostí jsou lepší, pokud se jedná o jejich obsahové složení, protože to určuje výrobce. Bohužel nenahradí komůrkovou strukturu sépiové kosti a tím se pro guldy stávají příliš tvrdými a tedy jen částečně využitelným zdrojem minerálních látek. Přesto mohou posloužit alespoň k obrušování zobáku. Podobně je tomu i u dalších druhů minerálních kamenů a kostek, které bývají určeny hlavně pro papoušky. Snad jen tzv. jódové kostky, používané v chovu andulek, lze bez problémů použít i v chovu guld.

Trouchnivé dřevo.

Může mít určitý přínos z hlediska doplnění vitaminu B 12, ale na druhou stranu, nevyváží tento přínos riziko možnosti zavlečení nákazy do chovu. Používání bych tedy příliš nedoporučoval.

Hrabanka.

Je celkem dobrým doplňkem. I zde však hrozí riziko zavlečení nákazy do chovu. Větší výrobci krmiv (např. Versele Laga) již ale tento typ výrobků nabízejí. Riziko nákazy je minimalizováno a výrobek lze doporučit.

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka