Diskuze o chovu

Zda se vám toto pelichání normální?

Více
5 roků 6 měsíců zpět - 5 roků 6 měsíců zpět #1841 od vitmichal
Dobrý den.
Připojím se také trochu do této diskuse. Proces přepeřování je poměrně složitou záležitostí. Vysvětlení by zde zabralo mnoho prostoru a také času, jak při psaní, tak i při čtení. Tedy pouze velmi obecně. Pro vznik opeření je důležitých hned několik látek. Především se jedná o síru - v organické formě. Pro její aplikaci jsou pouze omezené možnosti. Nejběžnějším způsobem je doplnění pomocí aminokyselin se sirnou složkou (cystin, cystein, metionin). Cystin a cystein nejsou esnciálními aminokyselinami a v organismu mohou být nahraženy právě metioninem. Ten je již esenciální aminokyselinou (nejen kvůli svému obsahu organické síry). Jinou, také velmi vhodnou možností doplnění síry je MSM (metylsulfonylmetan). Dobrým doplňkem je kys. křemičitá (okurka). V určité míře má také vliv na tvorbu opeření. Dále do procesu vstupují katalyzátory - biologicky aktivní látky (V.A.M.). Z vitamínů jde především o biotin ( někdy také nazývaný vit. H) a z minerálních látek je důležitý zinek (Zn). Velice prospěšný je také jód (I), který má vliv i na kvalitu opeření - jeho lesk a intenzitu barev. Působí prostřednictvím hormonu štítné žlázy. Mimo tyto stavební a katalytické živiny, je pro úspěšnou výměnu opeření potřebné i velké množství energie - hlavně u mladých, poprvé přepeřujících ptáků toto může být problémem.
Aby si ptáček vytvořil a udržel solidní opeření, je dobré i mechanické ošetření peří - koupání, jeho probírání atd. Jednak se tím peří čistí a také se zbavuje cizopasníků (pokud v něm nějací jsou). Tolik tedy rámcově a velmi zjednodušeně popsáno.
Pokud jde o preparáty, záleží vždy na chovateli, zda se rozhodne k jejich aplikaci a podobně i o typu či značce preparátů. Produkuji preparát, který je určen pro přepeřující ptáky, nebo ptáky těsně před přepeřením. Ve svém obsahu má zvýšený podíl metioninu ( při obsahu dalších aminokyselin), biotinu(opět při obsahu i dalších vitaminů) i zinku. V jiném preparátu - FOS je mimo fruktooligosacharidů (FOS) i 10 % MSM (metylsulfonylmetan), právě proto, že tento přípravek se aplikuje především v době odchovu a odstavu.
Jak jsem uvedl, tvorba a výměna opeření je celkem komplikovaný proces (z pohledu jednotlivých živin), takže moje poznámka je opravdu jen tou poznámkou. M. Vít
Poslední změna: 5 roků 6 měsíců zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
5 roků 6 měsíců zpět - 5 roků 6 měsíců zpět #1848 od Makovický
Dobrý deň,
nemáte niečo spoločné s chovom chovateľa čo udáva zdravotné ťažkosti so stratou operenia na www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/diskuse/de...503194/prosim-o-radu ? Napadlo ma to pre infekciu polyomavírusom
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28238305 . www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23445119
Ale syndróm bol charakterizovaný apatiou, hnačkou a vysokou úmrtnosťou.

V.M.
Poslední změna: 5 roků 6 měsíců zpět uživatelem Makovický.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
5 roků 6 měsíců zpět #1850 od frybatomas
Dobrý den,

já mám iFauně jiné téma: www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/diskuse/de...e-normalni-pelichani .

Myslím, že průjem nemají. A rozhodně nejsou apatičtí. Probírají si peří a po kleci normálně poletují. Spíš mne zaujaly ty všenky, jak mi někdo radil na iFauně. Ale, přiznávám, ještě jsem samičku neprohlédl. Možná ji zkusím hned chytit.

Děkuji za postřeh.

chované druhy: amadina Gouldové, astrild rudokrký, holoubek diamantový

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
5 roků 6 měsíců zpět #1851 od frybatomas
Tak jsem ji teď chytil a ničeho jsem si nevšiml (všenek). Ale má všude spoustu brk, ja v zátylku, tak i jinde po těle. Snad to nic nebude.

chované druhy: amadina Gouldové, astrild rudokrký, holoubek diamantový

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
5 roků 6 měsíců zpět #1852 od Makovický
Dobrý večer,

tým, že má brká prebieha intenzívne preperovanie a nie sú obavy z iného ochorenia.

V.M.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
5 roků 6 měsíců zpět #1853 od frybatomas
Dobrý den,

tak to skutečně vypadá dobře. Samečka jsem dneska nijak neprohlížel, ale samička krásně opeřuje, tak jsem spokojen. Děkuji všem za rady.

S pouzdravem Tomáš.

chované druhy: amadina Gouldové, astrild rudokrký, holoubek diamantový

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.455 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka