Diskuze o chovu

Co na dno klecí

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1388 od vladimir.jaros
Co na dno klecí vytvořil uživatel vladimir.jaros
Dnes se mně zeptal jeden chovatel co dávám na dno klecí. To jsou přesně ty otázky které by se měli pokládat zde a pokud platí, že více hlav víc rozumu, tak se mu dostane i vyčerpávající odpovědi (doufám).
Tak k otázce co na dno?
Já jsem snad vyzkoušel všechno. Od novinového papíru, písku, bukových štěpek až po nic - myšleno jenom čistý šuplík. Vše má své pro i proti. Záleží jak často se chcete věnovat úklidu, zda jste měšťan a máte dost reklamních novin (ty jiné snad již nikdo nekupuje), nebo máte peněz dost a chcete si užít vůni dřeva. Osobně mne otravuje pro něco jezdit do obchodu někam do města a tak z toho pak vycházím.

Žádná podestýlka není věčná a je potřeba ji alespoň jednou týdně vyměnit.

Papír
ten se zdá jako nejrozšířenější typ podestýlky, je obvykle zdarma a celkem plní svoji funkci. Málokdy se stane, že by jste měli stejné dno jako je rozměr novin. Takže se to obvykle přihne. Dokonce jsem si kdysi koupil i roli papíru, a rozdíl byl pouze v ceně a v estetickém hledisku- - noviny jsou fakt ošklivé. Toužíl jsem po systému popotahování papíru z role (nemám na to klece), ale asi bych tahal každý den a nedoplatil bych se. bylo by to 25 bm na jeden zátah.

Štěpka
To bylo asi to nejhezčí a nejvoňavější co jsem používal. Saje dobře. Taky je jí potřeba měnit. Na povrchu se zdá, že ještě by mohla vydržet, ale pod ní je jemný prach, Nevýhoda je cena, dostupnost a skladování. Pro jednu dvě klece asi ok, ale pokud jsou klecí desítky je to problém. Guldy s oblibou tahaly štěpku do hnízda a to tak, že po pár dnech bylo dno hnízda tvořené jenom štěpkou.

Nic
Dlouhé roky jsem neměl nic. Šuplíky jsem měl z plastu a některé z pozinku. Hrubé nečistoty jsem vzal špachtlí a šuplík umyl vodou se savem. Pokud nemáte ptáky v pokoji s dřevěnou podlahou a čistíte pravidelně - je to nejlepší a dokonce i nejrychlejší. Takhle jsem zvládl udělat cca 80 šuplíků za hodinu a čtvrt. Nekecám.

Písek
v současnosti používám klece s rošty a jako podestýlku mám písek. Nečistím již každý den, ale jednou dvakrát do týdne. Měl jsem obavu, že písek bude prášit, nepráší. Písek mám na zahradě všude, Až zamrzne půda asi přejdu na "nic" nebo koupím ve stavebninách pytlovaný.

Kukuřičné a jiné rostlinné drtě
I ty jsem kdysi vyzkoušel, ale jenom jednou - jsou drahé a práší. U jednoho chovatele jsem viděl drť z vratiče.

Kočkolit
Ten jsem taky vyzkoušel do výstavních klecí.

Tak to je vše co vím o podestýlkách pro droboť v klecích.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1389 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma Co na dno klecí
Zdravím kolegové,
také jsem na dno klece už vyzkoušel snad uplně vše co tam kdy vubec šlo dát. Písek, noviny, štěpky, igelit aj,. Ale skončil jsem vždy u toho NIC jako p.Jaroš. Hrubé nečistity vyškrábnu špachtlí a umyju. Jednoduché a nejspíš i účelné. Ono je taky důležité kolik klecí máte na vyčištění a z čeho udělané šuplíky. Já mám skoro polovinu šuplíku plastových ( jsou sice dost drahé, ale na udržbu super a pořád jak nové) a druhá půlka dřevěný rámeček, sololit a natřeno 2složkovou barvou.
Pak mám "voliérky" na odchovy a tam jsem řešil co dát na dno.Tam šuplíky nemám. Letos jsem dával písek, ale není to ono. Prašné, zápach... Pak jsem dal kočkolit. Ten je mnohem lepší a nejspíš u něj zůstanu.
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1390 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Co na dno klecí
Asi máme v Polabí lepší písek. Ten mám i ve venkovních voliérách na dlažbě. Musí se ale stejně jednou týdně vyměnit. Jak se tam kanáři denně koupou tak to promočí a zbytky krmiva společně s trusem začnou pracovat.
Podle mne jde jenom o to najít rytmus, kdy ti moc neotravuje ani rodinu ani vás a nakonec i ptáky. Pak zautomatizovat pohyby aby nedocházelo k prostojům a po 21 dnech se z činnosti stává zvyk o kterém moc nepřemýšlíme ale uděláme to.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1391 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma Co na dno klecí
Jo to jsem měl na mysli, ten písek s vodou, trus a zbytky krmení. Pak to kvasí a zapáchá. To se mi u kočkolitu nestavalo. Pohlcuje pach a hlavně vsakne vlhkost...
Ale ještě je jedna možnost, kterou by jsme měli zmínit. Je teda asi spíše pro někoho kdo si bude teprv pořizovat klece. Italové mají takový systém, kde mají jen mřížky a pod nimi je z jedné strany klecí zadělaná role s papírem. Z druhé strany jen papír posunují a znečištěný kus odstřihnou. Tomu říkám automatizace :lol:
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1394 od simanjozef
Odpověděl simanjozef pro téma Co na dno klecí
Dobrý deň všetkým.

Ja používam na dno klietok baliaci papier, ktorý som si dal na mieru vyrobiť. Teda zadal som miery a oni sa o nejaký ten cm sekli a teraz ho musím mierne upravovať. Ale som s ním spokojný. Predtým som kupoval rolku papiera a strihal som ho pred použitím, ale takmer mi to zdvojnásobilo čistenie klietok. Používal som aj piesok, ale ako vtáčiky lietali, polka piesku bola mimo klietok. Asi som nemal až taký dobrý piesok, ako Vláďo.
V súčasnosti uvažujem nad klietkami s papierovým systémom, o ktorom písal kolega nado mnou.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 7 měsíců zpět #1395 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Co na dno klecí
To jsem měl na mysli, když jsem psal o popotahování papíru z role. Italové snad jiný způsob ani nepoužívají. Má to však dvě ale. První, že u nás není tak jednoduché koupit ten správný papír (ale jistě není neřešitelné) a druhý mít ty správné klece. Ty já mám, ale jak jsem psal popotahoval bych každý den a to bych se nedoplatil.
Není bez zajímavosti, že originál konstrukce pro 12 takových klecí stojí asi třikrát tolik co klece dohromady. Našinec by si to vyrobil - nebo nechal vyrobit za zlomek, už jsem to pro sebe i vymyslel, ale ...
K tomu patří ještě jedna vychytávka, že na konci se navíjí aku šroubovákem, kde místo vrtáku je vsazená hřídelka. Po navinutí se to odstřihne a špína je v ruličce.
No a pak ještě rozvod vody, krmení jenom v automatech - pak by zbylo na chovatele jenom kroužkování

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.441 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka