Na Vaše otázky zde bude odpovídat MVDr. Oto Huml. Diskuze je moderovaná.

Antibiotiká jako stimulátor krmení mláďat?

Více
10 roků 5 měsíců zpět #280 od vladimir.jaros
Zdravím Vás pane doktore,
před časem jsem vyzvídal od velmi úspěšného německého chovatele divočiny jeho postupy. Vše celkem standardní, ale udivil mne tvrzením, že pokud se jedná o složitější ptáky (pro guldy to asi nebude) jako dlasci, křivčí hýl atd zabírá dát jeden den před líhnutím rodičům dávku nějakých širokospektrálních atnibiotik, jenom jednou. Nedokázal mi to logicky vysvětlit, ale dušoval se, že to funguje.
Mně to vrtá hlavou. Napadá mne zda pak nedochází třeba ke změnám v trávicím ústrojí tak, že to podněcuje krmení. Občas se věci nedají logicky vysvětlit, ale třeba tahle zrovna jo.
Díky
S pozdravem
Vladimír JAroš

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
10 roků 5 měsíců zpět #293 od vitmichal
Dobrý večer.
Nechci zastoupit Dr. Humla, ale zatím neodpověděl a toto je velice zajímavé téma.
Ota jistě odpoví fundovaněji nežli já a tak ber Láďo tohle pouze jako poznámku.
Nejsem si zcela jist, zda by jednorázová aplikace i širokospektrálního antibiotika měla mít až tak výrazný účinek. Na druhou stranu to nelze vyloučit.
Některé typy antibiotik nebo chemoterapeutik s účinností podobnou účinkům antibiotik se používala a asi i dodnes používá ve výživě hospodářských zvířat. pamatuji se na "zázrak" s názvem bacitracin, který byl přidáván do krmných směsí pro monogastrická zvířata (prasata, drůbež) - je to už ale drahně let. Pak se přišlo na to, že jeho aplikace přináší i některá negativa a byl stažen.
Podobně jako antibiotika, mohou fungovat i chemoterapeutika s účinkem podobným antibiotikům - např. imidazolové preparáty. Ty mají výhodu, že rezistence bakterií se na ně vyvíjí velmi zvolna. Navíc postihují širší spektrum patogenů - např. prvoky. Je tedy otázkou, co měl onen chovatel na mysli, pod pojmem širokospektrální antibiotikum. Preparát s relativně širokým spektrem účinku je např. Metrozol (metronidazol) i když se nejedná o antibiotikum. Někdy bývají i tyto preparáty označovány jako antibiotika.
Metrozol aplikuji ne před líhnutím mláďat i když si myslím, že by to nebyla špatná myšlenka a odzkouším si to, ale po jejich vylétnutí z hnízda jednu dávku a při jejich odstavu další dávku. Pak běžně v chovu jednou za měsíc preventivní dávku. Klasická antibiotika bych se ale aplikovat minimálně rozmýšlel. Michal

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
10 roků 5 měsíců zpět #295 od humloto
Dobrý den,
konečně jsem se dostal k odpovědi - preventivní používání antibiotik je složité téma, ale jednodenní podání je podle mě účinné stejně jako zaříkávání. U astrildů je bakterií v zaživadlech málo a i když to ovlivní složení mikroflory v jícnu a ve voleti rodičů, tak to téměř jistě neovlivní mikrofloru u mláďat. Pokud by se antibiotika podávala rodičům delší dobu především ve vodě, tak by přežila část slabých mláďat, která by normálně uhynula. Je to důležité u velice vzácných ptáků, ale u běžnějších druhů to představuje riziko, že se do chovu dostanou slabší ptáci a zhorší se životaschopnost populace ( jako je to u lidí ).
Metrozol by mohl fungovat jeko prevence proti trichomonádám, ale o jejich výskytu u astrildů u nás se moc neví vzhledem k diagnostickým problémům.
U drůbeže bylo podávání antibiotik přímo do vajec při líhnutí kdysi dávno hitem, ale už to ekonomicky nevyplácí.
Ota Huml

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: humloto
Vygenerováno za 0.336 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka