Diskuze o chovu

Příprava ptáků na výstavu

Více
1 měsíc 3 týdnů zpět - 1 měsíc 3 týdnů zpět #2035 od chocholousmartin
Příprava na výstavu

 Rád bych se podělil o zkušenosti a typy k přípravě ptáků na výstavu. Třeba budou pro někoho inspirativní nebo prospěšné.Jak tedy připravuji ptáky na výstavy? Vždy záleží na tom, o jakou výstavu se jedná. Myslím tím především délku trvání výstavy. Pokud jde o jednodenní nebo dvoudenní výstavu, připravuji vybrané ptáky na výstavu 4 týdny. Pokud se jedná o výstavu delší (např. Světový šampionát) připravuji ptáky 6-8 týdnů.Příprava jako taková začíná cca 6 týdnu před výstavou výběrem vhodných ptáků, které chci vystavovat. U samců, kteří mají poškozená, deformovaná nebo jinak poškozená prodloužená ocasní pera, provedu odstranění těchto per (vytržení). Do 6 týdnů jim vždy dorostou nová (ne tak dlouhá, ale na splnění podmínky na délku dle Standardu to stačí).Pak následuje samotný trénink ptáků. Jelikož většina výstav, kterých se účastním, probíhá ve stejných klecích (papírových s černou mřížkou), snažím se připravovat v co nejvíce podobných klecích. Čím více je tréninková klec podobná té výstavní, tím lepší. To samé se týká i vybavení klece. Je spousta ptáků, kteří mohou mít problém třeba s plastovými bidélky nebo krmítkem. Nemyslím si, že příprava ptáků na výstavu jen v menších klecích, a ještě jiným vybavením, než je na výstavě, má nějaký velký smysl nebo alespoň pro mě určitě ne. Je to něco jako trénovat „na dovolenou u moře doma ve vaně“.Trénuji tedy v plastových výstavních klecích s černou mřížkou, napáječka, krmítko a plastová bidélka. První den nebo dva po umístění ptáků do klecí, je sleduji, abych se vyhnul případným problémům. Např. zranění, nechuť žrát, pít aj. Ne každý jedinec to zvládá tak jednoduše. Jak se říká: Ne každý pták může být výstavní pták. Takové ptáky, u kterých se projeví problémy, vždy buď vrátím do původních klecí, aby se uklidnili a zkusím třeba znovu nebo je dál netrápím a již znovu nevracím do tréninkových klecí. Prostě zůstanou doma a šanci dostane jiný. Násilím je to zbytečné, může dojít ke zbytečnému úhynu, zranění nebo jiným nevratným potížím.Po prvních cca 2 až 3 dnech aklimatizace je už pohyb okolo klecí četnější. Je potřeba aby si ptáci zvykli, že se někdo okolo pohybuje. Aby si ale nezvykli jen na jednoho člověka, rád zde přivítám i nějakou návštěvu…jak říkám, aby si zvykli. Po tomto úvodu také ptáky začnu koupat. Nejlepší a nejrychlejší za mě je chytit a vložit do koupelničky. Jednak si opět zvykají na pohyb okolo klece, ale také takto mám jistotu, že se vykoupou. Jeden můj typ je, že do koupelničky ideálně používám koupelovou sůl pro ptáky, rozmíchanou ve vlažné vodě. Ne horké, ale vlažné. Je ideální na lesk peří, drápy a kůži na nohou. Lépe se odmočí nečistoty, stará poškozená kůže na nohou. Také u samců, pokud mají skroucená prodloužená ocasní pera, dojde k narovnání. Takovéto koupání mi většinou zabere pár minut (bavíme se cca o 10 až 15 ptácích). Četnost koupání je první cca 2 týdny 2x týdně a pak se frekvence zvyšuje až na poslední týden, kdy koupu každý den.Co se krmení týká, je potřeba aby ptáci byly v co nejlepší kondici, tedy bohatá krmná dávka na vitamíny, minerály aj. Podávám i vaječnou míchanici. Do vody na pití se mi osvědčil přípravek Nekton Booster – Je speciálně přizpůsoben potřebám ptáků, kteří potřebují rychle dostupnou energii během tréninku a soutěže, zvyšuje vytrvalost, sílu a aktivitu a současně působí proti únavě.Na starou a poškozenou kůži na nohou se mi osvědčilo používat dětský olejíček (možnost koupit v každé lékárně). Stačí trochu na prst a promnout lehce nohu tímto olejíčkem a během chvíle se stará poškozená kůže uvolní a nohy jsou opět čistě, lesklé. Pár takových to drobností dokáže udělat velký rozdíl.Klidný, připravený pták v nejlepší kondici = i klidně 2 body v celkovém hodnocení navíc. Takže není to vždy jen o jedinci jako takovém, ale i o dobré přípravě. Dokonce bych řekl, že to je hlavně o té skvělé přípravě na výstavu. Pokud se rozhodnu věnovat výstavním ptákům, snažím se odchovat co nejlepší jedince, dát si velkou práci, aby vše úspěšně proběhlo až do dospělosti. Jít na výstavu bez přípravy, mi nedává moc smysl.Takže trénujte, trénujte, zkoušejte, vylepšujte… Jinak se mistrem v tomto oboru nestanete 😊 a pokud to na výstavě nedopadne, nezoufejte. Vyhrát většinou může jen 1, ale dobrý pocit, že tomu člověk dal vše a dělá to co ho baví, taky stojí za to 😊 příště to zkusíte znovu a lépe! 

Chocholouš Martin
Poslední změna: 1 měsíc 3 týdnů zpět uživatelem chocholousmartin.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.395 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka