Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Na Vaše otázky zde bude odpovídat MVDr. Oto Huml. Diskuze je moderovaná.

Téma: jusmil

jusmil 7 měsíců 3 týdnů zpět #1768

  • justel
  • Avatar uživatele justel
  • OFFLINE
  • Příspěvky: 1
  • Karma: 0
Zdravim,co je to citrobakterová infekce . Dík
The administrator has disabled public write access.

jusmil 7 měsíců 3 týdnů zpět #1769

Dobrý večer,
pokiaľ nebude fundovanejšia odpoveď odborníka napíšem o tom trochu ja. Citrobacter patrí do čelade Enterobacteriaceae. Tvoria ho gramnegatívne, fakultatívne anaeróbne paličky, ktoré dobre rastú na bežných pôdach. Sú normálnou súčasťou bežnej črevnej flóry a patria medzi oportúnne humánne patogénne baktérie. Na citrobakterové infekcie sú náchylní imunologicky kompromitovaní jedinci a mláďatá ktoré majú sklon na meningitídy, abscesy, sepsy. Ako druhy sa vyskytujú:
Citrobacter amalonaticus (v minulosti Levinea amalonatica)
Citrobacter koseri (v minulosti Citrobacter diversus)
Citrobacter murliniae
Citrobacter braaki
Citrobacter sedlakii (český mikrobiológ J. Sedlák)
Citrobacter rodentium
Citrobacter werkmanii
Citrobacter farmeri
Citrobacter youngae
Citrobacter freundi
Citrobacter gillenii
Vyznačujú sa nízkou patogenitou, pričom u Citrobacter freundii môže plazmid kódovať enterotoxín a bakteriofág toxín identický alebo podobný shiga-toxínu s prejavmi enteritíd u postihnutého jedinca.

Pozdravuje V. M.
Poslední úprava: 7 měsíců 3 týdnů zpět od Makovický.
The administrator has disabled public write access.

jusmil 7 měsíců 3 týdnů zpět #1773

  • vitmichal
  • Avatar uživatele vitmichal
  • OFFLINE
  • Příspěvky: 268
  • Karma: 9
Dobrý večer.
I když jsem již odpovídal Milanovi přímo, pár připomínek k tématu. Pan Makovický popsal Citrobacter poměrně rozsáhle, takže opravdu jen několik poznámek.
Uvedený rod bakterií je poměrně "všudypřítomný". Má podobné vlastnosti jako rod Salmonella, ale není tak patogenní. Jedná se o bakterie, které využívají uhlík z kyseliny citronové (odtud Citrobacter). Ještě v nedávné minulosti se této bakterii prakticky nevěnovala pozornost. Jednak není častým patogenem a také její diagnostikace se provádí až v poslední době. Z pohledu chovatelů jednu zajímavost k zamyšlení. Většina preparátů, které používáme k okyselování, a tím i ochraně vody před bakteriemi, obsahuje kyselinu citronovou ( mimo jiné). Je teoreticky možné, že si používáním těchto preparátů Citrobacter "vykrmujeme" ? Jinak jsou tyhle bakterie celkem odolné vůči řadě antibiotik. Nízkou rezistenci vykazuje např. amoxicilin, cefalosporiny 2. a 3. generace, zatímco na cefalosporiny 1. generace je rezistence vysoká. Každopádně bych považoval za dobré, pokud budeme mít tuto bakterii v nálezu, nechat si udělat rezistenci. Podobné je to např. u Klebsiel, kde mají jednotlivé kmeny různou odolnost. Přeji hezký večer. M. Vít
The administrator has disabled public write access.
Moderátoři: humloto
Vygenerováno za 0.225 sekund

Publikování nebo další šíření obsahu je bez písemného souhlasu AG klubu zakázáno.